Kardeşlik Anlaşması - Topolovgrad 28/04/2011

Topolovgrad Belediyesi ile ilişkilerimiz 2007 yılında Avrupa Birliğinin Organik Tarım projesiyle başlamıştır. Daha sonra belediye meclislerimizce kardeş şehir ilişkisinin kurulmasına oybirliği ile karar verilmiş ve İçişleri Bakanlığı tarafından 28/09/2007 tarihinde kardeş şehir olmamız onaylanmıştır. Avrupa Birliği Komisyonu Avrupa Gelişim Günleri Programı dahilin de kardeş şehir olan Topolovgrad ve Büyükkarıştıran Belediyelerini 17/Kasım/2008 tarihinde Fransa' nın Strasburg şehrine davet ederek düzenlenen törenle yerel kalkınma, ikili birleşme, ortaklık ve gelişme için karşılıklı dayanışma ve kardeşlik anlaşmasını imzalandı.

Bunun Sonucunda ise Büyükkarıştıran ve Topolovgrad belediyeleri arasındaki kardeşliğin resmiyet kazanması ve her iki belde halklarının yakınlaşması ve işbirliğinin sağlanması amacıyla TOPOLOVGRAD kasabasında 29/Nisan/2011 tarihinde Topolovgrad Belediye Meclis Salonunda Kardeşlik Antlaşmasını imza Töreni düzenlendi.

Bu Törene Belediyemizden Başkan Vekili Mualla AVCI, Meclis Üyesi Mesut ÇOLAK ve Aziz YÖRÜK, Yazı İşl. Md. Sedat ÇAKIR, Destek Hiz. Md. Fariz Demir, Yıldırım Mah. Muh. Erhan PEKKAN, Kız Teknik ve Meslek Lisesi Md. İsmail KOCAKÖSE, öğretmenler ve okulumuz halk oyunları gurubu öğrencileri katıldı. Törene Topolovgrad Belediye Başkanı Evtimia SPASOVA ve Meclis Üyeleri ile Filibe Konsolosluğundan Konsolos Yrd. Elif KUTLU ve Topolovgrad halkı katıldı.

Topolovgrad kasabasının ana caddesine düzenlenen törenle iki şehrin kardeşlik anlaşması anısına Belediye Başkan Vekilimiz Mualla AVCI ve  Topolovgrad Belediye Başkanı Evtimia SPASOVA tarafından  Kardeşlik ve dostluğun sembolü olarak iki adet Çam Ağacı ekimi yapıldı.

Aynı gün Saat 19:00' dan sonra Topolovgrad Kültür Merkezi Salonunda Büyükkarıştıran Kız Teknik ve Meslek Lisesi Halk Oyunları grubu Öğrencilerinin ve Topolovgrad' lı dans grubu ve halk oyunlarının kendi kültür ve yörelerine ait oyunlar oynandı. Kalabalık bir izleyici önünde düzenlenen gösteriler sonunda program sona erdi.