Kardeşlik Anlaşması - Büyükkarıştıran 18/05/2011

Topolovgrad ve Büyükkarıştıran Belediyeleri arasında dostluk ilişkileri 2007 yılında Organik Tarım Projesi ile başlamıştır. Daha sonra Kardeş Şehir olma çalışmaları devam etmiş ve iki belediye arasında Avrupa Birliğinin Avrupa Gelişim Günleri Programı kapsamında Fransanın Starazburg şehrinde belediye Başkanlarımız tarafından Kardeşlik Anlaşması imzalanmıştır. Bunun sonucunda 29/04/2011 Topolovgrad kasabasında Kardeşlik Antlaşması imzalandı.

Bu vesile ile kardeş belediyemiz Topolovgrad Belediye Başkanı, Kültür İşleri Müdürü, Meclis Üyeleri, dans ve folklor grupları kasabamıza davet edildi. 18/Mayıs/2011 günü saat 18.00' de başlayan Kardeşlik Antlaşmasının Büyükkarıştıran halkına duyurulması için düzenlenen program gereğince ilk olarak kasabamız Atatürk Aile Parkına Kardeşlik Antlaşması Anısı olarak Büyükkarıştıran Belediye Başkanı Lütfü KARAMAN ve Topolovgrad Belediye Başkanı Evtimia SPASOVA tarafından dostluk ve kardeşliğin sembolü olarak  Ladin Çam Ağacı ekimi yapıldı. Büyükkarıştıran Belediye Meclis salonunda düzenlenen törende belediye başkanları tarafından karşılıklı hediye ve plaketler verildi. Aynı gün Saat 20.00'de Belediye Düğün Salonunda başlayan organizasyonda 29/Nisan/2011 tarihinde Topolovgrad şehrinde imzalanan imzalanan Kardeşlik Anlaşması Metinleri halkımıza okunarak duyuruldu.

Daha sonra düzenlenen gecede kardeş şehrimiz Topolovgrad' tan misafir gelen majolet dans grubu ve halk oyunları ekipleri ve kasabamız Kız Teknik ve Meslek Lisesi halk oyunları grubu kendi kültür ve yörelerine ait oyunlar oynandı. Kalabalık bir izleyici önünde oldukça neşeli dakikaların yaşandığı gösterilerin sonunda Büyükkarıştıran'lı çocuklar ve Topalvgrad'tan gelen çocuklarla birlikte belediye başkanlarınında iştirakı ile dostluk halayı çekilerek program sona erdi.